TOP-2.1.3-15-JN1-2016-00020
„Kunhegyes Kakat-ér rekonstrukciója I. |
 |
a kedvezményezett neve: Kunhegyes Város Önkormányzata
a projekt címe: „Kunhegyes Kakat-ér rekonstrukciója I.”
a szerződött támogatás összege: 349.984.327 Ft
a támogatás mértéke (%-ban): 100%
a projekt tervezett befejezési dátuma (ha megvalósult, akkor a tényleges befejezés): 2019. év 10. hó 31. nap
projekt azonosító száma: TOP-2.1.3-15-JN1-2016-00020
a projekt tartalmának bemutatása:
A projekt átfogó célja a természetes és épített környezet védelme, a lakosság életminőségének, ellátási és környezeti viszonyainak javítása. A lakosság, a vállalkozások, illetve befektetők számára vonzó, ugyanakkor környezetileg fenntartható városi környezet, települési arculat kialakítása a cél, amely egyben hozzájárul a gazdaság fejlődéséhez is. A projekt specifikus célja Kunhegyes Város belterületi csapadékvíz elvezetési, - gazdálkodási rendszerének fejlesztése, környezetbiztonságának növelése, környezeti állapotának javítása, az ár-, belvíz- és helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése, a felszíni vizeink minőségének javítása, a további környezeti káresemények megelőzése. A fejlesztés esetében cél a belterületre hullott csapadékvizek és felszín alól előtörő fakadó vizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése, a belterületen áthúzódó vízfolyások és belvízcsatornák, belvíz elvezető rendszerek rendezése és a települések belterületének védelme. Továbbá cél a fejlesztés során a vizek helyben tartásának lehetőség szerinti megvalósítása tározók felújításával, amelyek alkalmasak mind a rendkívüli áradások, felhőszakadások kártételei elleni védekezésre, mind a lokális vízvisszatartásra, jóléti célokat hasznosításokat is támogatva, amennyiben azok nem szorítják háttérbe a tározók alapvető funkcióját.
A belterületi Kakat évtizedekkel korábban a település rendezett részeként kedvelt létesítménye volt a városnak, pl. egyes szakaszain horgászni, télen a befagyott vízfelületen korcsolyázni és csúszkálni is lehetett, a partokon pedig sétálásra alkalmas gyalogutak voltak. A belterületi Kakat állapota mára leromlott, a meder részlegesen feliszapolódott, ezen túl sással, náddal, gyékénnyel és egyéb vízkedvelő növénnyel, valamint gyomnövényzettel teljesen benőtt. Helyenként lakossági eredetű hulladékleborítás is megfigyelhető. Az elvégzett vízminták vizsgálata szerint a benne levő víz jelenleg szennyezettnek tekinthető, az iszap (üledék) vizsgálat aneorob lebomlás uralkodó jellegét bizonyítja.
Az 1. építési szakaszban azon létesítmények vannak besorolva, amelyek a belterületi csapadékvíz mentesítéséhez kapcsolódnak, a települési vízkárok megelőzését szolgálják. Az 1. építési szakaszba sorolt létesítmények az alábbiak:
- Kunhegyesi Kakat-ér 0+880-3+431 km szelvények között mederprofil kialakítása;
- 0+880-3+431 km szelvények közötti szakaszon lévő műtárgyak átépítését a 3F és 11F jelű műtárgyak létesítésével együtt;
- 0+880-3+431 km szelvények közötti szakaszon fenékbetonozás elkészítését a tározók kivételével;
- 2+452 (Berzsenyi utca) - 2+665 (Ady Endre utca) - 3+109 (Petőfi utca) közötti szakaszon a rézsűburkolat építés.
A fejlesztés eredményeként elérni kívánt cél a belvízkárok által veszélyeztetett lakások arányának csökkentése. A Holt-Kakat fejlesztendő területe Kunhegyes belterülete, amely biztosítja az uralt belterület mentesítését. A közterületről és lakóingatlanokról lefolyó csapadékvizet befogadja és elvezeti a fejlesztendő hálózat a tényleges csapadék nagyságtól függően eltérő időtartam alatt. Az elvezetés időtartama a számítottnál hosszabb is lehet akkor, ha a mértékadó csapadéktól nagyobb vízterhelés éri a területet. A csapadékvizet ebben az esetben is – valamivel hosszabb idő alatt – maradéktalanul el lehet vezetni a vízgyűjtő területről, erre alkalmas a kiépítésre tervezett hálózat. Ennek az is feltétele, hogy a csatornába bejusson a csapadékvíz, vagyis a lefolyástalan mikro mélyedésekből be kell vezetni a felszíni vizet, vagy az utcai csatornánál mélyebben fekvő telkekről helyi szivattyúzással kell eltávolítani a vizet és megszüntetni az elöntést. A tervezett hálózat mind a gravitációsan, mind a szivattyúsan beemelt vízmennyiség befogadására és elvezetésére egyaránt alkalmas. Azon a területen, ahol a fejlesztés megvalósul, a vízkár által veszélyeztetett lakások aránya nullára csökken. A településen az elöntéssel veszélyeztetett területeken a beruházással megóvásra kerülnek lakossági épületek mellett közintézmények, gazdasági épületek is.
A projekt során tervezett szemléletformálások is az alábbiak szerint:
a) Szemléletformáló előadások megrendezése: A projekt során lakossági szemléletformáló akció megvalósítása tervezett, melynek elsődleges célja a környezetvédelem, kiemelten pedig az illegális hulladék elhelyezések problémája kerül előtérbe, illetve a csapadékvíz hasznosításáról kerül előadás megtartásra, várhatólag lakossági fórum keretében. Megvalósítási alkalmak száma: Félévente egyszer, a projekt megvalósítási időszaka alatt 4 alkalommal.
b) Hulladékgyűjtési akció a beavatkozási területen: Hulladékgyűjtési akció megszervezése is tervezett. Megvalósítási alkalmak száma: Évente egyszer, a projekt megvalósítási időszaka alatt 2 alkalommal.