Kedvezményezett: Kunhegyes Város Önkormányzata
Támogatási szerződés száma: TOP-1.1.1-16-JN1-2017-00007
Kunhegyes Város Önkormányzata a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül TOP-1.1.1-16 jelű, Ipari parkok, iparterületek fejlesztése tárgyú felhíváson sikeresen pályázott, TOP-1.1.1-16-JN1-2017-00007 azonosító számon. A Támogató döntése alapján az önkormányzat vissza nem térítendő 117.779.029 Ft támogatásban részesült, 100%-os támogatási intenzitás mellett.
A beruházás célja, hogy a projektgazda – folytatva az évekkel ezelőtt elkezdett gazdaságélénkítő programját – egy, elsősorban a KKV szektor számára vonzó, működési igényeiket kiszolgálni képes, ipari területet alakítson ki a település keleti határában. Az önkormányzat elsődleges célja természetesen a beruházással az, hogy minél több gazdasági szereplő érkezzen a városba, azok új munkahelyek létrehozásával hozzájáruljanak a város gazdasági, foglalkoztatási mutatóinak javításához. A beruházás célja továbbá, hogy az ipari terület fejlesztésével fenntartható módon javuljon a helyi vállalkozások versenyképessége, erősödjön gazdasági potenciálja, növekedjen a beruházási hajlandósága.
A projekt keretében az Önkormányzat által már korábban iparterületté nyilvánított terület részleges közműfejlesztése valósulna meg, melynek során a közel 15,3 hektáros területen történne meg a szükséges vízvezetékek, szennyvíz és nyomóvezetékek valamint a csapadékvíz és gravitációs csatorna kiépítése. A fejlesztéssel érintett területet (mely a város köztudatában „mini ipari parkként” ismert) Délről a 34. sz. főút, Keletről a vasút nyugatról pedig a Május 1. út, a vízmű kutakhoz kiépített betonút határolja és Északon pedig a vízmű kutak határolják.
A fejlesztés összesen 19 különböző helyrajzi számú ingatlant érint, melyek többségének a beruházó Önkormányzat a tulajdonosa. 6 ingatlan már a betelepülni szándékozó vállalkozások tulajdonában van, azonban ezen ingatlanokat csak a nyomvonal jellegű alapinfrastruktúra fejlesztés érinti. A terület közművesítése már régóta szándékában áll az Önkormányzatnak. A fejlesztés (mely illeszkedik az Önkormányzat 2014-2020-as időszakra vonatkozó gazdaságfejlesztési programjához és az IVS-ben megfogalmazott gazdaságfejlesztési célokhoz is) zöldmezős beruházás keretében valósulna meg, és a teljes közművesítés első fázisát foglalja magában. A víz, szennyvíz és csapadékvíz rendszerek kiépítése mellett szükséges a terület elektromos és gázellátásának biztosítása is, mely a fejlesztés következő üteme lesz.
Az ivó és oltóvíz ellátás, valamint a csapadék és szennyvízelvezetés rendszereinek kiépítésére az önkormányzat már engedélyezési szintű tervdokumentációval rendelkezik. Az engedélyező hatóság állásfoglalása alapján a beruházáshoz szükséges előzetes környezeti hatástanulmány készítése is, mely jelenleg még nem áll rendelkezésre. A tervezett szennyvíz csatorna hálózat Magyar Közút Közhasznú Társaság kezelésében lévő utat nem, azonban Kunhegyes Város Önkormányzat fenntartása alatt álló közutat érint. Az ipari park ivó- és tüzivíz ellátása az ipari park melletti vízműtelepről egy új vezeték kiépítésével biztosítható. Az ipari park vízellátását és oltóvízellátását a vízműtelep biztosítani tudja. Az ipari parkban keletkezett szennyvizeket a telkeken megépített házi átemelő berendezések nyomott 2 rendszerű csatornahálózat segítségével juttatják el a Május 1. úti gravitációs szennyvízelvezető csatornahálózat végaknájába. Az ipari parkban keletkezett szennyvizeket a települési szennyvízcsatorna hálózat üzemeltetője TRV Zrt. fogadja majd be.
Az ipari park útjain összegyűjtött csapadékvizek a tervek szerint gravitációs úton kerülnek bevezetésre egy tiltós műtárgyon keresztül a települési belvízelvezető rendszer vízmű telep melletti tározó tavába. A csapadékvíz rendszer üzemeltetője a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság lesz.