Ulicsni Árpádné csuhészobrász

Ulicsni ÁrpádnéUlicsni Árpádné (Pónus Julianna) tiszaigari születésű, Kunhegyesen élő amatőr alkotóművész.
A természet szeretete, a Föld kincseinek megbecsülése gyermekkorától elkísérte Őt, amire így emlékezik: „A fa ágából, leveléből, termésekből képet, a csutka ízikből babát, morzsolt csutkából kisfogatot formáltam. Ügyes kezű gyermek voltam, és mindig boldogság volt számomra, ha a körülöttem lévő kisebbeknek örömet szerezhettem kincseimmel.”
Szülőfalujában, gyermekkorában érték azok az élmények, tapasztalatok, amelyek máig meghatározzák a természethez, a környezethez való viszonyát. Akkor a szomszéd András bácsi csuhéból font szatyrai készítésének látványa, melyek megélhetésüket biztosították, csodálattal töltötték el.
Tiszafüreden érettségizett, majd a szavasi Óvónőképző elvégzése után 1963-ban kezdte óvónői pályáját Kunhegyesen, ahol napjainkban is igyekszik a gyerekeknek, szülőknek és munkatársainak is közvetíteni mindazt a tudást, amit már gyermekkorában megszerzett és folyamatosan csiszolt a környezetében fellelhető anyagok felhasználásával.
Az igazi alkotó tevékenységének kezdete az 1990-es évekre elején jött el. Ekkor több olyan pályázaton vett részt alkotásaival, melyek a közönség és nem utolsó sorban a szakma elismerését hozták el számára. 1995-ben a Törökszentmiklós által kiírt Betlehem, adventi koszorú és karácsonyfadísz pályázatra beadott alkotásaiért a Betlehemi nívódíjat kapta. A szakmával és a közönséggel ily módon fokozatosan alakuló jó kapcsolat, az elismerő értékelések és mások hasonló tevékenységének megismerése együtt adott lendületet egyéni alkotómunkájához, amit egyre több kiállítás is követett.
NAGYKUN ASSZONY, NAGYKUN EMBERElső bemutatkozására Kunhegyesen 1997-ben a művelődési központban, a helyi amatőr alkotók közös kiállításán került sor. Azt azután több környékbeli településről érkező felkérés követte. 2000-ben első önálló kiállítását láthatta a helyi közönség, amit újabb követett Kenderesen, Tiszafüreden, Mezőtúron és Tiszaigaron. 2001-2002-ben Törökszentmiklós, Túrkeve és Tiszafüred kérte fel alkotásainak bemutatására, majd Tiszaszőlős. 2006-ban Szolnokon a Megyei Pedagógiai Napok rendezvényén neves helyi és külföldi óvodapedagógusok elismerését váltotta ki tárlata. Ugyanebben az évben a Föld kincsei címmel nyílt meg lakóhelyén a művelődési központban kiállítása.
1998-ban a Nagykun asszony és nagykun ember c. műve Törökszentmiklóson, majd a III. Országos Aranyszalma hajdúnánási pályázaton is különdíjat szerezett.
2009. március 15-én megnyílt kiállításán felsorakoztatott alkotásai nemzeti ünnepünk városi eseményét tették teljes értékűvé, maradandó élményt nyújtóvá.
Magas szintű alkotómunkájáról a nagy gonddal megformált figurák rendkívüli kifejezőereje, a megkapó, hiteles témaválasztások egyaránt tanúskodnak. Alkotófantáziája és kezei megformáló ereje nyomán kelnek életre a csuhé leveleiből születő szobrok: az emberi élet sorsfordulóit (születés, szerelem, együttlét, gyermeknevelés, öregség) és a paraszti asszonyi (kenyérdagasztás, kemencebevetés, ebédhordás) és férfimunka (vetés, aratás, kaszálás) eseményeit megformáló pillanatok. Gazdag témaválasztásában helyt kapnak a bibliai jelenetek és a történelmi témák (honfoglalás, uralkodóink, 1848-as katonák) is.
Alkotó tevékenységét nemcsak a kiállítások látogatói csodálhatják meg, hanem számos alkalmat megragadva igyekszik átadni tudását és az alkotásban rejlő szépséget gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Rendszeresen közreműködője a művelődési központ játszóházainak, terjeszti városunk kézműves hagyományait pl. az Utazás Nemzetközi Vásárokon, a Hegyesi napok eseményein.